Math 4 (3.0)

Description

  • The 3.0 is a per student online subscription that lasts for a full year (12 months). It works on ALL desktops and laptops, and it will even work on tablets and smartphones via the free Puffin browser.* 
  • Parents are allowed 3 months' pause time on each subscription (to allow for things such as extended holidays, vacations, illnesses, etc.). With or without using the pause feature, students can easily finish the course within this 12-month period simply by doing 1 lesson per day, but if extra time is needed we can make allowances.
  • The academic content in the 3.0 is unchanged from earlier versions.
  • Parents no longer need to worry about losing grade data. All grades are stored permanently on our servers and can be accessed anytime from anywhere (even after a subscription has ended).
  • Parents can now turn off hints and second chances.
  • Students now have access to an eBook (no more carrying heavy books around or risking getting them lost or damaged).
  • Students now have the ability to choose different screen backgrounds (wallpapers).
  • Students have several new buddy options along with the ability to turn buddies off.


Have you tried this resource?

Help someone out by sharing your thoughts!

Write a review

Have questions about K-12 education?

Ask our community of thousands of teachers, homeschoolers, and parents! Or see recently-asked questions.

Ask a Question

More Ways to Learn 4th Grade Math Curriculum

Free
Paid add-ons

Fourth Grade Math Worksheets


4th | Worksheet/Printable

4th grade math worksheets: Multiplication, division, rounding, fractions, decimals , telling time, counting money, order of operations, factoring, roman numerals, geometry, measurement & word...

$10 monthly

4th Grade Math


4th | Online resource

4th grade math curriculum that is research-based, common core aligned, and comprehensive. This site has both free practice and a subscription service for the full content that allows you to track...

1
Free

Common Core Math 4th Grade


4th | Online/YouTube video

Common Core Math 4th Grade for kids in Elementary School and Primary School

$10 monthly

Fourth grade math


4th | Online class

Skills: - Number sense - Addition, subtraction, multiplication and division - Functions - Coordinate plane - Data and graphs - Fraction equivalence and ordering - Add and subtract fractions -...

$20 yearly

‎Matific Galaxy 4th Grade Math


4th | Android App, iPhone/iPad App

Matific’s activities are curriculum aligned and promote self-discovery. There are hundreds of adaptive and intuitive maths activities that focus on core maths skills such as addition, subtraction,...

$20 yearly

Fourth Grade PDF Math Worksheets


4th | Worksheet/Printable

Math your fourth grade students need to know. Easy and quick to print PDF math practice worksheets. These captivating fourth grade worksheets will give students mastery of the four operations with...

$299

Math 4 Online with Books (3rd ed.)


4th | DVD, Online class

Math 4 (3rd edition) provides an interactive inductive approach to build your student’s understanding of multiplication, division, and decimals, fractions, geometry, and pre-algebra. A sea theme...

$164

Life of Fred Complete 10-vol Elementary School Homeschool Kit in a Bag


1st - 4th | Book

From the publisher: Dr. Schmidt recommends that all students up to 4th grade start with Apples and work their way through the entire elementary series. There are ten books in Elementary Series,...


See all resources for 4th Grade Math Curriculum

Links to supporting retailers are recognized and built automatically, so we can provide you with truly unbiased listings.
We receive a small share of sales from those links to help us keep this service free for all learners. Thanks for your support!

Frequently Asked Questions

What is Math 4 (3.0) by Teaching Textbooks?

Math 4 (3.0) is a learning resource for 4th Grade Math Curriculum. It is available in the following format(s): DVD, Book, and Online class. It is suited for 4th students.

What grade level is Math 4 (3.0) by Teaching Textbooks appropriate for?

It is designed for 4th students, but could be useful for students of other ages as well; please look at the description and images to determine suitability.

How much does Math 4 (3.0) by Teaching Textbooks cost?

It costs about $67 Yearly. (US)